Pracownia żeglarska MDK OPTIMISTY

Jesteśmy w Europie i nazwa „optymist” w wersji krajowej jest systematycznie wypierana przez „optimist” stąd gdy szukamy np. ciekawych informacji, filmów na YouTube w internecie lepiej szukać „optimist sails” zamiast „optymist żeglarstwo”. 

Navigare necesse est, vivere non est necesse.  
Żeglowanie jest koniecznością, życie koniecznością nie jest.

Plutarch z Cheronei  ok. 50 lat przed naszą erą

W pracowni żeglarskiej prowadzimy dwa koła, dla dzieci od 7 lat do 15-tu. Starsi uczestnicy prowadzeni są przez Pana Leszka Marchwińskiego, Pana Sławka Naworola i Grzegorza Flasa.   Zajęcia  dla dzieci odbywają się na ośrodku wodnym w Morzyczynie ( naprzeciw muszli koncertowej). Można dojechać autobusem, rowerem, samochodem.

Uwaga spotkanie organizacyjne na rok szkolny 2011/12

odbędzie się 7 i 8 wrzesnia o godzinie 15.30 na ośrodku wodnym, zapraszam dzieci i rodziców.

Plan zajęć w roku szkolnym:

Pierwsze koło żeglarskie - w środy od godziny 15.35 do 19.00.

Drugie koło żeglarskie – w czwartek od godziny 15.35 do 19.00.

Przerwa zimowa w zajęciach – grudzień i styczeń zaś w lipcu i sierpniu pływamy - tak to jest w naszym klimacie.

UWAGA: Dzieci trzeba dowieść i zabrać po zajęciach w Morzyczynie!

Teoria jest prowadzona w Młodzieżowym Domu Kultury na ulicy Portowej  w pracowni żeglarskiej, w okresie gdy aura nie sprzyja pracom na przystani i zajęciom na wodzie.

Wakacje:

Plan z wakacji 2011: PLAN ZAJĘĆ 

W wakacje zajęcia prowadzimy w cyklu typowym dla szkolenia żeglarskiego, czyli w formie obozu żeglarskiego niestacjonarnego. Cykl pływania co dzień, jest niezbędnym sposobem na nabycie i utrwalenie umiejętności żeglarskich.  W lipcu i końcu sierpnia planujemy określoną liczbę dni zajęć żeglarskich tak by spędzić intensywnie kilka godzin na wodzie przez kilka dni. Grupy wakacyjne planujemy tak, by dawały szansę wszystkim uczestnikom na udział w szkoleniu wakacyjnym. W zajęciach uczestniczą dzieci i młodzież w wieku od 7 do 15 lat. Dobrze jak dzieci umieją trochę pływać, choć nie koniecznie, zawsze mają środki asekuracyjne na sobie.

Zeglarze na zajęcia muszą ubierać się stosownie do pogody!

Jak wygląda dynamiczne pływanie sportowe na optimiście?

Zapraszam na film:  http://youtu.be/gKmZcxsK7_k  

 Pracując przy sprzęcie najczęsciej wiosną i jesienią, zalecam zabrać do pracy ubrania, które mogą ulec zniszczeniu.

Zajęcia na wodzie – koniecznie zalecam zabranie ubrań na przebranie, ponieważ często dzieci wracają mokre i potrzebne są ubrania na zmianę.

W słonecznie dni zalecam zabranie czapki z daszkiem dla ochrony przed słońcem, w dni z opadami i przy wysokiej temperaturze zajęcia na wodzie są prowadzone,  jedynie wiatr o dużej sile i wyładowania atmosferyczne mogą nas zatrzymać na przystani i wtedy nie pływamy, mamy zajęcia świetlicowe i na ośrodku. 

Pierwsze rejsy

Oswajanie z wodą

Współpraca i odpowiedzialność

Jacht  to załoga

Regaty żeglarskie

Opiekunie – oderwij dziecko od komputera!

W pracowni żeglarskiej uczymy starej nauki nawigacji i nowych technik stosowanych na jachtach. Uczymy planować rejsy, odpowiedzialnie spędzać czas nad wodą.  Uczestnicy poznają kulturę żeglarską i sport w dyscyplinie żeglarstwo. Uczymy i wychowujemy, umożliwiamy nabywać wiele sprawności technicznych i manualnych. Żeglarstwo nie musi być drogie, wystarczy tylko chcieć i poświęcić czas i pracę. Daj szansę dziecku „zostać wilkiem morskim”, a przede wszystkim stać się dzielnym człowiekiem, który jest otwarty na rozwiązywanie problemów, tego uczy żeglarstwo przez obcowanie z naturą.

Wywrotki nie straszne

Wywrotki bezpieczne pod okiem instruktora

Na pomoście

Żeglowanie na optymiście łączy pokolenia żeglarzy i umożliwia zdobycie przyjaciół

Rekreacja i sport żeglarski jest rozpowszechniony na całym świecie, ma miliony wielbicieli jest alternatywą dla osób zmęczonych indiustralizacją naszego życia, pozwala nam nabrać dystansu do tego co na lądzie.

                    Żeglarstwo jest zdrowe, wielokrotny mistrz olimpijski Paul Elvstrom w wieku 61 lat ze swoją córką, brał udział w olimpiadzie po raz ósmy, czterokrotnie pod rząd wracał z olimpiady ze złotym medalem, takich ludzi było na świecie tylko czterech, najwięcej starszych zawodników walczy skutecznie w późnym wieku w tej dyscyplinie.

                  Mateusz Kusznierewicz jest rozpoznawalny i zasłużony dla naszej dyscypliny – jego pasmo sukcesów sportowych będzie trwało długo, bo żeglarstwo opiera się na doświadczeniu.

             W optimistach zawodnicy MDK mieli wiele sportowych sukcesów, najlepiej wypadliśmy drużynowo w 1997 roku, w rankingu pucharu polski optimista grupy B.  Z tej silnej grupy wyłoniono reprezentanta Polski na Mistrzostwa Świata w Quingdao - Chiny w 2001 roku.

         Śledzimy losy naszych wychowanków i jesteśmy dumni z ich osiągnięć w życiu dorosłym. Umieją godzić pasje z życiem dorosłym, co nie jest łatwe. W tym roku nasz wychowanek Mateusz N. pracuje jako filmowiec w ekipie BBS, od spraw żeglarskich. Jego nazwisko możemy zobaczyć jako realizatora filmów angielsko języcznych na najpopularnieszym telewizyjnym programie na świecie. Mateusz należał do ekipy optimistów, tu zaczynał i reprezentował MDK Wodnik na regatach krajowych i zagranicznych. Wielu już eks-optimiściarzy zaraziło się u nas żeglarstwem i często nas odwiedzają, na przystani czują się jak w domu. Sukcesy życiowe naszych wychowanków są dla nas bardzo ważne.

           W Polsce na optymistach uczy się żeglować i rywalizuje około 6 000 dzieci. Polski Związek Żeglarski może się chwalić, najsilniejszą sekcją żeglarską: Narodowe Stowarzyszenie Klasy Optymist(NSKO). Od wielu lat NSKO realizuje największy na świecie program promocji żeglarstwa wśród dzieci pod nazwą „NIVEA Błękitne Żagle”.  Tysiące rodziców wybrało żeglarstwo w trosce o swoje dzieci. Przy zaangażowaniu środków finansowych opiekunów i sponsorów, można realizować sport żeglarski. Żeglarstwo jest bezpiecznym sportem dla osób, które przeszły długi proces szkolenia i praktyki. Ten  sport jest mało wypadkowy. Statystyki wypadków na świecie w sportach klasyfikują go na 13 miejscu, tuż za tenisem stołowym. Bezpieczeństwo w żeglarstwie wynika z natury człowieka, nikt kto się nie zna, nie podejmuje się pływania jachtem jeżeli ma choć trochę wyobraźni, jest to złożona umiejętność, my uczymy własciwego respektu do sił natury.  Żeglarstwo zmusza do samodzielnej oceny własnych umiejętności, implikuje potrzebę doskonalenia przez wiele lat, żaden kurs i certyfikat nie daje nam umiejętności wystarczających do bezpiecznego pływania. Aby czuć się bezpiecznie, trzeba po prostu dużo pływać i taki jest nasz priorytet. Żywioły nadal są nieprzewidywalne i jedynym sposobem ochrony przed ich skutkami jest ich poznanie, tak by stały się mniejszym zagrożeniem lub nawet sojusznikiem.

Na morzu szlifujemy szkolenie

Tak zaczynała na optymiście

Teraz pływa po morzach

Tradycja w MDK

             Od 1955 roku w MDK Ludwik Krajewski i inni instruktorzy przybliżali wychowanie morskie dzieciom i młodzieży, zaczynali na Inie i Miedwiu. Budowali jachty własnym sumptem, zaczynali od kajaków.  Dziś kontynuuje szkolenie Lech Marchwiński, jeden z najbardziej zasłużonych w zachodniopomorskim szkoleniowców, który wychował wiele pokoleń żeglarzy, sterników jachtowych i kapitanów. Zajęcia na wodzie prowadzi czterech instruktorów: Lech Marchwiński, Sławomir Naworol , Grzegorz Flas i Tomasz Jachymek.

      Patron MDK to Mariusz Zaruski – twórca szkolenia morskiego, jeden z najbardziej zasłużonych Polaków. Stworzył metodę skutecznego wychowania pokoleń młodzieży przez edukację żeglarską. Znamy zapewne z mediów różne programy szkolenia na żaglach, są one kontynuacją tego co dał Polakom ten wielki człowiek. Więcej na stronie MDK: http://www.mdk.stargard.pl/index.php?go=patron . Wiele krajów wzoruje się na Polsce, zwłaszcza tych, co chcą budować gospodarkę opartą na dostępie do morza. Turystyka żeglarska jest na świecie ważnym elementem ekonomicznym.

Kontynuujemy tradycję wychowania morskiego w MDK. Od optymista zaczynają najmłodsi, w wieku 15 lat przechodzą do grupy starszej na większe jachty. Tam kończą swoją edukację uzyskując patenty, certyfikaty żeglarskie, a przede wszystkim umiejętności.  Nasi wychowankowie pozostają z nami przez lata. Jako ludzie dorośli pomagają nam w organizacji klubu i pracują w Stowarzyszeniu Miedwie oraz na rzecz MDK i całego żeglarstwa w naszym rejonie. Bez ich pomocy ciężko byłoby utrzymać naszą flotę w dobrej formie. 

Co roku przeprowadzamy szkoleniowe rejsy morskie. Młodzież na morzu nabywa nowych umiejętności i doświadczeń, morze kształtuje charaktery.  W sezonie żeglarskim 2010, uczestnicy z MDK dwoma jachtami odbyli stażowy rejs do Szwecji i Danii. Rejs prowadzili kapitan Lech Marchwiński na jachcie s/y ADULAR i kapitan Tomasz Jachymek na jachcie s/y AZURYT. W poprzednim roku odbyli rejs wzdłuż Bałtyku do Władysławowa i w drodze powrotnej odwiedzili zachodnich sąsiadów w Ueckermuende. W 2011 roku tymi samymi jachtami opłyneliśmy Rugię zwiedzając wiele portów, w tym zaliczyliśmy Duńską wyspę Mon i zaprzyjaźnione ze Stargardem miasto Stralzund. Wiatry też nam dały w kość, co jest największym doświadczeniem dla adeptów na przyszłych sterników.

Jako żeglarze promujemy nasz region, stworzony wręcz do uprawiania żeglarstwa. Takich warunków może nam pozazdrościć wielu ludzi. Miedwie, jezioro Dąbie i Zalew Szczeciński to obszar wodny o wiele większy niż Mazury, do tego otwarty na morze – czyli na cały świat. Walory turystyczne są, czas je dobrze wykorzystać. To nasza przyszłość.

Szwecja – Ystad  2010

           Życie na jachcie bywa trudne. Na małej przestrzeni muszą pracować, gotować, spać, uczyć się nawigacji i cały czas płynąć w systemie wachtowym ( jest to żeglarska szkoła życia, system wacht wymusza utrzymanie ładu i znajomość większości funkcji na pokładzie). Takiej formy życia w „pigułce” nie dostarczy żaden inny sport. Żeglarstwo przełamuje wiele barier i lęków, pozwala nam poznać siebie i swoje słabości. Pozwala zdobyć dzielność - pozytywną cechę charakteru. Żeglarzowi nie przeszkadza zła pogoda, jest do niej odpowiednio przygotowany. Jak to mówią żeglarze: nie ma złej pogody, są tylko niewłaściwe ubrania. Takie poglądy wzmacniają nasz optymizm i kształtują pogodę ducha.

Zaczynał na Optymiście, dziś pływa po morzu, wygrywa regaty na Miedwiu i odbiera puchary od Prezydenta

Czego uczą zajęcia „na żaglówkach”- optimistach?:

- dbania o rozwój fizyczny i psychiczny

- zdrowego życia i hartowania organizmu

- nabywania sprawności manualnych i techniczych

- współpracy w grupie

- odpowiedzialnosci

- elementów fizyki i geometrii w praktyce

- natury i jej  piękna

- dbania o powierzone mienie

- zaradności i przełamywania własnych słabości

- bezpiecznego wykorzystywania sił natury

- czytania wiatru i wody

- rywalizowania w sposób kulturalny i skuteczny(fair-play)

- poznawania etykiety żeglarskiej  (to taka specyficzna etyka żeglarzy określana czwórmianem żeglarskim, opiera się na wzorcu dobrej roboty jako warunku bezpieczeństwa)

- otwierają na naukę i świat

- kształtują uniwersalnego żeglarza

- przygotowują do udziału w wyprawach, regatach i zlotach żeglarskich, … etc.

Podsumowując: uczą życia w pigółce.

Warto podarować dzieciom możliwość zdobycia wielu umiejętności, przygotować Je do dorosłego życia.

Życie jest jak rejs.

Żeglarstwo jest najtrudniejszą dyscypliną sportową, jest sztuką radzenia sobie z przeciwnościami. Często uważa się żeglarstwo za elitarną dyscyplinę. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość umiejętności jakie musi opanować żeglarz - można powiedzieć, że tak jest. Żeglarstwo od zawsze było chętnie uprawiane przez ludzi, od których wymaga się odpowiedzialności za siebie, załogę i jacht.

Tomasz Jachymek

Trochę o mnie:

Żeglarstwo zacząłem w Szczecinie w AZS-ie w połowie lat 70-tych, jako uczeń szkoły podstawowej i od razu głęboka woda - regaty :).

 Zawodowo jestem instruktorem żeglarstwa sportowego, nauczycielem filozofii, etyki, elektronikiem konstruktorem, racjonalizatorem i kilka innych profesji z dyplomem.

Mam dorosłe dzieci córkę i syna. Syn jest żeglarzem z dużym dorobkiem sportowym i szkoleniowym, absolwent U.S. instruktor wielu dyscyplin sportowych, zaczynał żeglarstwo w 1994 roku w MDK.  

Jestem związany z MDK od lat, najpierw jako społeczny instruktor. Żegluje rekreacyjnie z rodziną i przyjaciółmi od założenia rodziny. Większość mojego życia to żeglowanie – w tym znaczące sportowe. Byłem mistrzem okręgu w regatach deski z żaglem w roku 1984  i  2003, startowałem w regatach w klasach żeglarskich Cadet, 420, 470, OK-dinghy, Windglider  i Raceboard, ORC i IMS.

   Na Wstędze Miedwia w 1979 roku byłem pierwszy raz nad naszym jeziorem, zakochałem się w tym akwenie. Pochodzę z rodziny o tradycjach żeglarskich i marynistycznych, syn kapitana i sternika jachtowego, pływającego na jednostkach od  parowców do wodolotów, marynisty Lucjana. Jako armator zaczynałem od kajaka z żaglem, desek windsurfingowych, jachtów wyczynowych i morskich, na nich uczyłem się dbania o sprzęt.

  Reaktywowałem z przyjaciółmi regaty ” O Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie” w 1998 roku, po dekadzie przerwy, jako XXV edycję – od tamtego czasu wspieram organizację tych regat, drugiej najstarszej imprezy żeglarskiej na Pomorzu. W 2011 roku odbyła się XXXVIII edycja tych regat, chciał bym doczekać 50-tej. Sędziuje od lat towarzyskie regaty na Miedwiu, w tym roku też Wstęgę Miedwia. Byłem przewodniczącym komisji rewizyjnej Narodowego Stowarzyszenia Klasy Optymist w latach 1998 -2001, trenerem reprezentanta na Mistrzostwa Świata w 2001 roku. Przewodniczącym Rady Rodziców w kilku placówkach oświatowych Stargardu. Pracowałem jako wolontariusz z dziećmi z Kobylanki. Jestem członkiem założycielem LOT w Kobylance.  Jestem członkiem założycielem Stowarzyszenia Miedwie, byłem przewodniczący Komisji Rewizyjnej, obecnie powierzono mi funkcję Prezesa w Stowarzyszeniu Miedwie. Pływam po naszych wodach od Miedwia po Bałtyk, regatowo poznałem kilkadziesiąt spotów regatowych na świecie.  Żeglarstwo jest moją pasją i celem życiowym, największy sukcesem jest zarażenie tą pasją mojej żony i dzieci oraz wielu wychowanków z MDK.

Pozdrawiam życząc przysłowiowej stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów przez całe życie.

www.miedwie.org

www.mdk.stargard.pl

http://www.optimist.sails.pl

Czytaj 51 artykuły napisane przez

Popularne

Luty 2018
P W Ś C P S N
« wrz    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Sponsorzy